Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Pravoslávna cirkevná obec Ľutina

Všeobecné informácie

Pravoslávna cirkev v českých krajinách a na Slovensku

Prešovská pravoslávna eparchia v Prešove

Pravoslávna cirkevná obec (PCO) - Chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky

Duchovný správca PCO: prot. Mgr. Demeter Paster

Predseda rady PCO: Pavol Hrabčák


 

História a súčasnosť

História a súčasnosť

Pravoslávna cirkevná obec v Ľutine patrí bezpochybne k najznámejšiemu pútnickému centru jednoty už od ranného obdobia Československého štátu.

Prítomnosť bohumilých občanov obce Ľutina prispieva tiež k tomu, že sa v roku 1930 pod vedením charizmatickej osobnosti - duchovného otca Vasilija Solovjeva, pokladá pevný základ pre cirkevný život pravoslávnych veriacich v podobe vybudovania kamenného Chrámu zasväteného Zosnutiu Presvätej Bohorodičky.

Pospolitosť a snaha veriacich nakoniec v roku 1933 smeruje k tomu, že sa ľutinská Pravoslávna cirkevná obec stáva registrovanou i Krajským úradom pod číslom 186565/6/1933. Od tohto obdobia sa každoročne až do dnešných dní v poslednú augustovú nedeľu v Ľutine konajú oslavy chrámového sviatku Zosnutia Presvätej Bohorodičky (tzv.odpust), ktorých sa zúčastňujú stovky veriacich z východného Slovenska i zo zahraničia.

Tradične mariánsku púť zo Sahibova do Ľutiny zaisťuje Bratstvo pravoslávnej mládeže na Slovensku - SYNDESMOS, ktorá vrcholí po všenočnom bdení Slávnostnou božou liturgiou.

V súčasnosti sa Pravoslávna cirkevná obec v Ľutine, spoločne s Nadačným fondom Solovjeva, podieľa na spolupráci so zahraničnými partnermi na realizácii projektu výstavby múzea a pútnického centra, venovaný odkazu jej zakladateľa a prvého duchovného správcu protojereja Vasilija Solovjeva (1895-1949).

 


 

Venujte pozornosť novému cestovnému poriadku platnému od 11.12.2016

cestovný_poriadok_122016 708468.pdf 708468.pdf (88.4 kB)

dnes je: 18.3.2018

meniny má: Eduard

webygroup
ÚvodÚvodná stránka