Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Gréckokatolícka farnosť

Obec Ľutina je významným centrom kultúrneho a hlavne duchovného života v regióne, je najznámejším a najvýznamnejším pútnickým centrom gréckokatolíkov na Slovensku. V obci sa nachádzajú kultúrne pamiatky zapísané v ústrednom zozname pamiatkového fondu. Jednou z nich je unikátny Gréckokatolícky chrám  Zosnutia Presvätej Bohorodičky, ktorý bol pápežom Jánom Pavlom II. v roku 1988 povýšený na BAZILICU MINOR.

To, že je v obci Bazilika "spôsobili" udalosti z 19. augusta 1851, kedy sa na sviatok Premenenia Pána (podľa Juliánskeho kalendára) miestnej obyvateľke Zuzane Fekete zjavil sv. Mikuláš. Nasledovalo niekoľko zjavení, ktoré prešli procesom spochybňovania, uisťovania a vyšetrovania, až napokon bolo toto zjavenie schválené a uznané príslušnou kongregáciou v Ríme. 24. 5. 1855 Svätý Otec Pius IX. poslal Apoštolské breve, kde sú zapísané všetky odpustky, ktoré možno na Ľutinskej hore získať.

 

Podrobnejšie informácie o zjaveniach, histórii baziliky a pútnickeho miesta, ako aj o aktuálnych možnostiach naplnenia duchovného života si môžete pozrieť na stránke bazilikalutina.sk. V našom menu to nájdete na podstránke Bazilika minor.


 

Venujte pozornosť novému cestovnému poriadku platnému od 11.12.2016

cestovný_poriadok_122016 708468.pdf 708468.pdf (88.4 kB)

dnes je: 18.3.2018

meniny má: Eduard

webygroup
ÚvodÚvodná stránka